دکتر احمد خزانی

متخصص پوست و مو


ریزش سکه ای

راه انتقال زگیل تناسلی

شمار مبتلایان به زگیل تناسلی در کشور رو به افزایش است، به همین دلیل افزایش آگاهی مردم در خصوص راههای انتقال و علائم این بیماری بسیار ضروری است.زگیل تناسلی خیلی بندرت از طریق استخر، حوله، دیده بوسی، استفاده مشترک از قاشق، چنگال، لیوان و لباس منتقل میشود.زگیل تناسلی غالبا" از طریق برقراری ارتباط جنسی منتقل میشود؛ به گونه ای که در هر تماس احتمال انتقال ویروس 70 درصد افزایش پیدا میکند.

50 درصد مبتلایان به این ویروس دچار بروز علامت و ضایعه در ناحیه تناسلی نمیشوند،اگر شریک جنسی فردی به ویروس HPV مبتلا و دچار ضایعه پوستی در ناحیه تناسلی شد، اما خود شخص هیچ گونه علامتی نداشت نباید تصور کند که به این بیماری مبتلا نشده است و باید سریعا به پزشک مراجعه و معاینه شود.با توجه به افزایش شمار مبتلایان به زگیل تناسلی در کشورباید دانست که کشورهای اروپایی و آمریکا واکسن این بیماری را در برنامه واکسیناسیون کشوری خود قرار داده اند. به همین دلیل این ویروس در کشورهای اروپایی و آمریکایی تحت کنترل قرار گرفته است، اما در کشور ما هنوز هیچ اقدامی در این خصوص انجام نشده است.

اگر بیماران از تماس جنسی مجدد با فرد آلوده خودداری کنند این بیماری قابل درمان خواهد بود در غیر این صورت بیماری تشدید مییابد.زگیل تناسلی در خانمها خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را در پی دارد.درمان زگیل تناسلی برای برخی افراد امکانپذیر نیست و متاسفانه بیمهها نیز درمان این بیماری را تحت پوشش قرار نمیدهند و این امر باعث میشود برخی از مراجعه به پزشک خودداری کنند که این امر علاوه بر تشدید بیماری احتمال انتقال ویروس به سایر افراد را نیز در پی دارد.


آدرس مطب : کرج ، خیابان بهار ، روبروی فروشگاه کوروش ، ساختمان پزشکان هما ، طبقه دوم ، واحد دو
تلفن : 32208202 - 026

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ترک های پوستی یا استریا چصفحه اصلیخدمات مطبآدرس و تلفن مطبمطالب و مقالات علمیمقالات بین المللیگالری تصاویرانجمن پوست استان البرزانجمن متخصصین پوست ایران