دکتر احمد خزانی

متخصص پوست و مو


ریزش سکه ای

آیا لکه های پوستی با بیماریهای کبدی ارتباط دارند؟

آیا لکه های پوستی با بیماریهای کبدی ارتباط دارند؟

لكهاي پوستي گاهي مادرزادياند و گاهي نشانهاي از يك مجموعه بيماري(نشانگان) و در بعضي از بيماريها ميتوانند جزوي از بيماري باشند. شايعترين اين لكها كه خوشخيماند و جزوي از بيماري خاصي نيستند، عبارتند از: كك و مك، لنتيگو و ملاسما...بهطوركلي نور آفتاب، بارداري و داروهاي ضدبارداري از عوامل اصلي تشديدكننده لكهاي پوستي هستند.

لنتيگو که مورد بحث ماست دو نوع اصلي دارد؛ ساده (جواني) و آفتابي(سني). لنتيگوي نوع دوم (آفتابي يا سني) به غلط به لكهاي كبدي نيز معروف است، در حالي كه هيچ ربطي به بيماري كبدي ندارد. نوع ساده(جواني) آن هم در دوران كودكي به وجود ميآيد و ممكن است با خالهاي مسطح اشتباه گرفته شوند. رنگ اين لكها قهوهاي تا سياه است و نورخورشيد مستعدكننده آنها نيست، در حالي كه در ايجاد لنتيگوي آفتابي نورخورشيد تاثير دارد.

درمان لكهاي خوشخيم نامبرده در درجه اول پرهيز از عوامل مستعدكننده اصلي شامل نورخورشيد و مصرف قرصهاي ضدبارداري است. محافظت از پوست در برابر آفتاب اساس درمان است. علاوه بر محافظت از پوست در برابر آفتاب، ديگر روشهاي درماني لكهاي پوستي دارويي و غيردارويي هستند. براي روشن شدن لكها ميتوان از كرمهاي روشنكننده هيدروكينوندار يا بدون هيدروكينون و كرمهاي لايهبردار استفاده كرد.

روشهاي غيردارويي شامل لايهبرداري شيميايي(پيلينگ)، كرايوتراپي (سرمادرماني) براي كك و مكها و ليزرهاي كيوسوئيچ، ليزرهاي تخريبي و ليزرهاي فراكشنال است. روش درمان با توجه به نوع لكها و با صلاحديد پزشك انتخاب ميشود و هركدام مزايا و معايب خاص خود را دارند.

منبع : سایت دکتر ابوالفتح محرابیان متخصص پوست ،مو ،زیبایی و لیزر


آدرس مطب : کرج چهارراه طالقانی جنب اداره پست مرکزی ساختمان پزشکان امید طبقه ششم واحد 605
تلفن : 32284924 - 026

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
ترک های پوستی یا استریا چصفحه اصلیخدمات مطبآدرس و تلفن مطبمطالب و مقالات علمیمقالات بین المللیگالری تصاویرانجمن پوست استان البرزانجمن متخصصین پوست ایران